غذای خانگی برای سگ

غذای خانگی برای سگ

اخیراً غذای خانگی برای سگ در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده و اتفاقاً کسب‌وکارهایی هم در این زمینه ایجاد شده‌اند. اما آیا این غذاها قادر به برآورده‌ کردن نیازهای تغذیه سگ هستند؟

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب غذای خانگی برای سگ پرداخته و همچنین در مورد ویژگی‌های غذای خانگی مفید و مطلوب صحبت کرده‌ایم.

مزیت غذای خانگی برای سگ : کنترل

مهم‌ترین مزیت غذای خانگی، کنترلی است که روی مواد مغذی و مواد اولیه‌ی غذاها دارید. یکی از نگرانی‌های عمده سرپرستان در مورد غذای سگ، بحث کیفی مواد اولیه‌ی استفاده شده و همچنین آلودگی‌ها و آلاینده‌های احتمالی موجود در غذا است. 

پاگی در خال خوردن غذای خانگی

مشکل غذای خانگی برای سگ : بازهم کنترل!

کنترل در واقع یک شمشیر دولبه است. شاید به نظر برسد که استفاده از مواد غذایی سالم و با کیفیت، بهتر از غذاهای خشک یا مرطوب موجود در بازار باشد، اما آیا واقعاً اینطور است؟

طبق تحقیقاتی که در کشورهای خارجی صورت گرفته، بیشتر غذاهای خانگی از نظر مواد مغذی متعادل و کامل نیستند. برای مثال پژوهشی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ۲۰۰ مورد از دستورات غذایی برای سگ که در کتب مراقبت از حیوانات خانگی، وبسایت‌ها و کتب دامپزشکی استخراج شده بود، تنها ۵ درصد (یعنی ۱۰ مورد) از نظر مواد مغذی برای سگ مناسب بودند. حتی بعضی در بعضی از این دستورات غذایی، میزان خطرناکی از مواد مضر داشتند.

این مسئله چقدر مهم است؟

بعضی از طرفداران غذای خانگی برای سگ می‌گویند که کمی تفاوت میان نیازهای تغذیه‌ای سگ و آنچه غذای خانگی برآورده می‌کند، بدون مشکل است. چون با استفاده از چندین دستور پخت مختلف، میتوان این مشکل را برطرف کرد. به هر حال، غذای روزانه‌ی خود ما انسان‌ها هم، در هر وعده مغذی و کامل نیست. (مثلاً کیک وشیرینی صبحانه، نه؟). در واقع این منطق بیان می‌کند که به مرور زمان، ما تمام مواد مغذی مورد نیازمان را دریافت می‌کنیم. مثلاً شاید در یک هفته ماهی نخوریم ولی در یک ماه دو وعده بخوریم. اینجوری امگا ۳ کافی به بدنمان می‌رسد.

در ضمن حواستان به غذاهای مناسب و نامناسب برای سگ‌ها باشد. این موارد رو در این پست در صحفه‌ی اینستاگرام پتوپیا بررسی کرده‌ایم:

آیا این منطق درست است؟

در مورد غذای خانگی سگ، نمی‌توان این منطق را درست دانست. مثلاً در پژوهشی نشان داده شده که کمبود مواد مغذی در بسیاری از دستورات پخت غذای خانگی، مشابه است. در بررسی که روی ۵۰ دستور پخت صورت گرفت، همه‌ی آن‌ها ۱۴ ماده‌ی مغذی مورد نیاز سگ را کم داشتند.

پس حتی اگر از استراتژی چرخی استفاده کنید و غذاهای خانگی متنوع به سگ بدهید، احتمالاً بازهم مشکل کمبود مواد مغذی وجود خواهد داشت.

غذایی خوشمزه و لذیذ

آیا می‌خواهیم شما را بترسانیم؟

خیر؛ اصلاً؛ به هیچ وجه! هدف ما صرفاً این است که در مورد دستورات پخت حواستان را بیشتر جمع کنید. اتفاقاً ما خودمان طرفدار غذای تازه و خانگی هستیم، اما باید به مواد مغذی توجه کنیم.

حتماً دستورات پخت غذای خانگی برای سگ را از سایت‌های معتبر دریافت کنید. دستوراتی که در پتوپیا ارائه می‌شوند، از سایت‌های petsdiets.com و BalanceIT.com برداشته می‌شوند. هردوی این سایت‌ها توسط متخصصان تغذیه دام و حیوانات خانگی نوشته می‌شوند و بسیار مناسب‌اند.

یک نمونه دستور پخت مناسب که در صفحه‌ی اینستاگرام پتوپیا قرار دادیم:

آماده‌سازی غذای خانگی برای سگ

اولین قدم به سمت تهیه‌ی غذای خانگی، یافتن دستور پخت مناسب از نظر تعادل و کامل بودن مواد مغذی است. 

در دومین قدم باید به طور دقیق از اندازه‌ی مواد اولیه پیروی کنید، که در خیلی کار آسانی هم نیست.

پژوهش جالبی در سال ۲۰۱۴ با عنوان «بررسی نگاه سرپرستان به غذای خانگی برای سگ» منتشر شد. در این پژوهش دامپزشکان متخصص تغذیه، به بررسی دستور پخت غذای خانگی استفاده شده توسط ۴۶ سرپرست سگ پرداختند. در این پژوهش بر استفاده دقیق از مواد اولیه و عدم تغییر مقدار یا نوع آن‌ها بسیار تاکید شده بود.

با این حال، ۳۰ درصد از سرپرستان گرامی، دستور پخت را کمی تغییر دادند، ۴۰ درصد مقادیر مواد اولیه ر رعایت نکردند و ۷۴ درصد مقدار نمک و روغن را کنترل نکردند و ۳۵ درصد هم مکمل‌های ویتامینی، پروتئینی و مواد معدنی مهم را به شکل نادرست اضافه کردند.

در واقع روی کاغذ، دستور پخت غذای خانگی برای سگ آسان به نظر رسیده، اما وقتی کار به پخت و آماده‌سازی می‌رسد، داستان تغییر می‌کند و غذای تهیه‌شده در برطرف کردن نیازهای سگ ناتوان است.

آماده سازی غذای خانگی برای سگ

راهکارهای بهبود مقدار مواد مغذی

  • می‌توانید غذای خانگی‌تان را از مراکز تهیه‌ی غذای خانگی سگ خریداری کنید
  • می‌توانید از قرص‌ها، گرانول‌ها و خمیرهای مکمل غذایی در کنار غذای خانگی استفاده کنید. 
  • می‌توانید همراه با غذای خانگی، مقداری غذای خشک یا مرطوب تجاری اضافه کنید.

البته توجه داشته باشید که حتی این راهکارها هم نمی‌توانند تا حد خوبی وضعیت مواد مغذی را بهبود بخشد. در کل به شما پیشنهاد می‌کنیم که غذای خانگی ۱۰ تا ۱۵ درصد از غذای سگ‌تان را شامل شود. اینجوری هم سگ‌ مواد مغذی کافی دریافت می‌کند، هم از خوردن غذای تازه لذت می‌برد. 

از تجربیات خودتون در زمینه‌ی غذای خانگی سگ برامون بگید. اگر دستور غذایی بلدید یا از سایت یا کتابی استفاده می‌کند، حتماً برامون کامنت بذارید. مراکز تهیه‌ی غذایی که ازشون راضی هستید هم معرفی کنید. اینجوری هم ما می‌تونیم خدمات بهتری بهتون ارائه بدیم، هم دیگر سرپرستان سگ از تجربیات ارزشمند شما استفاده می‌کنند.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

اعضای گروه پتوپیا