نژاد چاو چاو: مغرور و استوار

نژاد چاو چاو

سگ نژاد چاو چاو یک شخصیت مغرور و البته خودمختار دارد. حتی اگر محبتش را به همه‌ی افراد خانواده ابراز کند باز هم خودش را بیشتر، به یک شخص وابسته می‌داند. اگر با کودکان بزرگ شود متوجه دردسری نخواهیم بود ولی علاقه‌ی کم سگ نژاد چاو چاو به بغل کردن و بازی کردن احتمالاً کودکان را نا‌امید می‌کند. علاوه بر این‌ها، چاو چاو توانایی نگهبانی زیادی را از خودش نشان می‌دهد و به طور کلی از معاشرت با افراد غریبه لذت نمی‌برد.

به چند نکته در مورد چاو چاو دقت کنید:

 • سگی که تحت عنوان چاو چاو زبانش کاملاً صورتی است، اصلاً چاو چاو نیست و احتمالاً میکس یکی از انواع اشپیتز است.
 • یک چاو چاو با سایز متوسط، سگی قدرتمند با بدنی کاملاً محکم است که یک دم پیچ خورده در عقب دارد و البته صورت بزرگی که با چروک‌هایش شناسایی می‌شود. چشم‌ها معمولاً قهوه‌ای هستند و گوش‌های مثلثی شکلی که سیخ می‌ایستند. پوزه‌ی این نژاد پهن و دماغ سیاهشان هم کاملاً بزرگ است. نکته‌ی جالب و البته منحصر به فرد در مورد چاو چاو، لثه های مشکی و زبان آبی تیره‌ی آنهاست که کمی ظاهرشان را ترسناک می‌کند.
 • راه رفتن چاو چاو کاملاً منحصر به فرد است و این نحوه‌ی راه رفتن ناشی از ساختار مستقیم پاهای عقب این نژاد است.

اگر با موبایل یا صفحات نمایش کوچک در حال مطالعهٔ این صفحه هستید، با حرکت دادن جدول به سمت راست و چپ می‌توانید تمام عناوین جداول را مشاهده کنید. همچنین با بردن موس یا نگه‌داشتن انگشت خود روی هرکدام از موارد در جدول ویژگی‌های نژاد، توضیحات مربوط به آن عنوان به نمایش در می‌آید.

مشخصه‌های اصلی نژاد چاو چاو


گروه نژادی: غیرورزشی قد: ۴۳ تا ۵۰ سانتی‌متر وزن: ۱۷ تا ۳۱ کیلوگرم طول عمر:۱۲ تا ۱۵ سال

ویژگی‌های اصلی نژاد چاو چاو


تطابق پذیرینحوهٔ واکنش سگ نسبت به تغییرات 2 out of 5 stars رفتار دوستانهمیزان محبت و احساسات سگ به انسان‌ها 2 out of 5 stars ریزش مومقدار و تناوب ریزش مو 5 out of 5 stars
سازگاری با سگ‌هامیزان لذت بردن یا تحمل کردن سگ‌های دیگر 1 out of 5 stars نیاز به تحرکتحرک مورد نیاز روزانه 2 out of 5 stars نیازهای اجتماعیمیزان نیاز به تعامل با انسان‌ها یا سگ‌های دیگر 2 out of 5 stars
سازگاری با آپارتمانفاکتورهای نظیر اندازهٔ سگ و علاقه او به پارس کردن 3 out of 5 stars نیاز به رسیدگیمیزان نیاز به شست‌وشو، تیمار و موارد دیگر 5 out of 5 stars سازگاری با غریبه‌هاچقدر سگ با غریبه‌ها رفتار دوستانه دارد 1 out of 5 stars
سروصدامیزان پارس کردن و اعلام وجود با صدا دادن 5 out of 5 stars مشکلات سلامتاستعداد نژاد در ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات 4 out of 5 stars قلمروطلبیاحساس مسئولیت سگ در قبال محافظت از خانه، حیات و حتی ماشین 3 out of 5 stars
سازگاری با گربه‌هامیزان تحمل گربه‌ها یا دیگر حیوانات شکار 2 out of 5 stars هوشتوانایی تفکر و حل مسئله سگ (نه آموزش‌پذیری) 2 out of 5 stars آموزش‌پذیریمیزان تحمل به یادگیری حقه‌ها و علاقه به امتحان کردن چیزهای جدید 2 out of 5 stars
سازگاری با کودکانسگ‌هایی که در مواجهه با کودکان آرام، صبور و کم‌خطر هستند 2 out of 5 stars سرگرم‌کنندگیاینکه سگ چقدر علاقه به بازی و سرگرمی دارد 2 out of 5 stars توانایی نگهبانیسگی که به احتمال زیاد در صورت حضور غریبه‌ها شما را مطلع می‌کند 3 out of 5 stars

نگاهی اجمالی به نژاد چاو چاو


نگاهی اجمالی به چاو چاو

چاو چاو خصوصیات بسیار خاص و بارزی دارد که بتوان به آن‌ها اشاره کرد مثل: زبان آبی‌رنگ، مو با حالتی بسیار شبیه به خرس، عصبانیت‌های شدید و به مانند شیر راه رفتن، با حالتی متمایز از سایر سگ‌ها و کاملاً با وقار.

این نژاد اصالت چینی دارد و در مناطق بسیار سرد چشم به جهان گشود و در بسیاری از شرایط سخت مثل شکار یا حمل و نقل و یا نگهبانی دادن به کار گرفته می‌شد.

چاو چاو به سطح فعالیتی کمی نیاز دارد و در آپارتمان هم خوشحال خواهد بود همچنین با یک یا دو پیاده روی مختصر  در روز، خواسته‌اش برطرف می‌شود.

بدرفتاری با افراد غریبه یکی از خصایص این نژاد است که با اجتماعی‌سازی در سنین کم، این مشکل به حد‌اقل می‌رسد پس سعی کنید که در همین راستا، سگ خود را در کودکی با افراد در سنین مختلف(هم زن و هم مرد) آشنا کنید تا در سنین بالاتر مشکلی نداشته باشید.

چاو چاو نژادی با سایز متوسط است و حالت چهره‌اش به نژاد‌‌ اشپیتز نزدیک است. پوشش موی دو لایه‌ی چاو چاو‌ های خالص فقط در رنگ‌های قرمز، مشکی، خاکستری که اصطلاحاً blue نامیده می‌شود، دارچینی و کرم دیده وجود دارد و هر رنگ دیگری نشان از خلوص کم‌تر این نژاد‌ دارد.

این نژاد علاقه به زندگی در محیطی که هیچ انسانی نیست ندارد و بالعکس با زندگی کردن در خانه لذت می‌برد پس از رها کردن این نژاد در حیاط خانه دوری کنید.

مشوق‌ها

 • توانایی نگهبانی بالا
 • نیاز کم به پیاده روی و ورزش
 • نیازهای اجتماعی پایین

عوامل محدود کننده

 • ریزش موی زیاد
 • سروصدای زیاد
 • سازگاری پایین با غریبه‌ها
 • سازگاری پایین با سگ‌های دیگر
 • تطابق پذیری کم با محیط‌های جدید
یکی از خصایص منحصر به فرد چاو چاو ها زبان آبی رنگ آنهاست که به هنگام تولد صورتی است و کم کم تیره می‌شود تا در ۸ الی ۱۰ هفتگی آبی شود.

آیا می‌دانستید؟

تاریخچه نژاد چاو چاو


تاریخچه سگ چاوچاو

چاو چاو یکی از اصیل‌ترین نژادهای شناخته شده بیت تمام سگ‌هاست. در بررسی ژنتیکی انجام شده بین ۸۵ نژاد‌ سگ، سیر تکاملی ۱۴ نژاد به شکل کاملی ما را به اولین سگ‌سانان می‌رساند که یکی از آن‌ها، چاو چاو‌ است؛ نژادی که احتمالاً از tibetan mastiff منشأ گرفته است و خود را به چاو چاوی امروز رسانده است.

شروع تکامل این سگ با وقار، به چین بر می‌گردد. در چین از چاو چاو برای شکار و نگهبانی و متاسفانه از گوشت و مو و استخوان این سگ استفاده می‌شد.

چاو چاو در سال ۱۸۸۰ طی نمایش سگ‌های وحشی چین به انگلستان برده شد و بعد از علاقه‌ی شدید ملکه الیزابت به این نژاد، ‌چاو چاو در انگلستان مشهور شد و پس از آن در سال ۱۹۹۰ هم امریکایی‌ها علاقه‌مند به نگهداری از این ‌نژاد شدند. امروزه ‌چاو چاو ۶۵مین سگ پر فروش آمریکا محسوب می‌شود. (البته در کشورهای دیگر دنیا از جمله ایران، این نژاد باوقار طرفداران بیشتری دارد)

رفتارشناسی نژاد چاو چاو


رفتارشناسی چاوچاو

چاو چاو برخلاف ظاهر مهربانش، رفتاری سنگین و مغرورانه دارد و اگرچه که از تمام اعضای خانواده دفاع می‌کند و دوستشان دارد ولی بیشتر علاقه‌اش را معطوف به یک فرد می‌کند. 

با اینکه چاو چاو باهوش است، در عین حال یک‌دنده هم هست و ترجیح می‌دهد که کارها را با سیستم خودش انجام دهد. این سگ لج کردن را از بر است و همین امر باعث سخت شدن روند یادگیری‌اش می‌شود. تجربه نشان داده که این سگ با جایزه و تشویق یادگیری بهتر و بیشتری دارد و با تنبیه از مسیر آموزش دور می‌شود.

تربیت سگ خود را از اولین روز که به خانه می‌آورید شروع کنید حتی اگر تنها ۸هفته داشت. صبر کردن تا ۶ماهگی تنها از دست دادن زمان است. ضمن تربیت سعی کنید که سگتان را با افراد مختلف و البته نژادهای گوناگون همراه کنید تا اجتماعی شود. (دقت کنید که معاشرت با سایر حیوانات مستلزم پایان واکسیناسیون سگ است).

مشکلات سلامتی نژاد چاو چاو


مشکلات سلامتی چاو چاو

چاو چاو هم به مانند همه‌ی نژادهای دیگر، مشکلات ژنتیکی و مادرزادی دارد که می‌تواند بروز کند یا نکند پس هرگونه ضمانت در مورد سلامت کامل حیپان در آینده کاملاً کذب است پس ما به عنوان صاحبان سربلند این نژاد، باید حواسمان را به مشکلات احتمالی جمع کنیم.

این نژاد ذاتاً درصد چربی بالایی دارد و این مسئله ما صاحبان پت را مجاب می‌کند که توجهمان را به رژیم غذایی این نژاد بیشتر کنیم تا چربی و نشاسته را کمتر و سهم پروتئین را بالا ببریم. این مسئله جایی اهمیت خود را نشان می‌دهد که متوجه علاقه‌ی پایین چاو چاو به ورزش می‌شویم و این دو ویژگی در کنار هم، زمینه ساز بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله مشکلات قلبی عروقی و تشدید دیسپلازی مفاصل می‌شود.

دیسپلازی و جابجایی در مفاصل لگن و آرنج، دررفتگی کشکک، خود ایمنی تیروئید و خود ایمنی علیه پوست که موجب سرطان می‌شوند به همراه مشکلات بینایی در سگ نژاد چاو چاو نسبتاً شایع است.

رسیدگی و تیمار نژاد چاو چاو


چاو چاو دارای موی دو لایه است و به تبع آن ریزش موی قابل ملاحظه‌ای را  هم دارد. موهای چاو چاو در دو حالت نرم و سخت‌ قابل مشاهده‌اند و این موی دو لایه، شما را مجاب به شانه کشیدن روزانه می‌کند.

دقت کنید که در صورت عدم شانه کشیدن با برنامه ریزش موی زیاد و کنترل نشده‌ای را در محل سکونت سگتان مشاهده خواهید کرد.

چاو چاو سگی با درصد چربی بالاست که کمتر علاقه به ورزش کردن دارد و به همین علت صاحبان این نژاد زمان کمتری را صرف استحمام سگشان می‌کنند در صورتی‌که بین چروک‌های پوست چاو چاو، فضای مناسبی برای رشد باکتری است و در صورت عدم رعایت بهداشت، شاهد بیماری‌های پوستی مختلفی خواهیم بود.

سعی کنید برنامه‌ی مسواک زدن منظمی را هم برای سگتان در نظر بگیرید تا دچار بیماری‌های پریودنتال نشود و سلامت دهان دندان سگتان حفظ شود.

آناتومی نژاد خالص


آناتومی نژاد چاو چاو

انواع نژاد


چاو چاو زیر گونه‌ای ندارد و تنها تفاوتی که در چاو چاو های مختلف می‌توان دید، رنگ پوشش آن‌ها و سایز بدنی آنهاست.

راهنمای خرید


پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد سگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید و اگر فروشنده هستید از طریق صفحهٔ تماس با ما با ما ارتباط برقرار کنید.

منبع

Vetstreet.com

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

اعضای گروه پتوپیا